szczepimy sie plakat1


nsp2021-piknik


goz020721


NSL baner

Ikona GUS NSP


Komunikat dotyczący utrudnień w ruchu w związku z przebudową ulic Piłsudskiego i Sulechowskiej w Babimoście wraz z przebudową skrzyżowania zwykłego na skrzyżowanie typu rondo.

Od dnia 15.03.2021 zostaną wprowadzone utrudnienia w ruchu w związku z przebudową dróg w Babimoście.

Inwestycja przewiduje przebudowę dróg od skrzyżowania Piłsudskiego – Kargowska – Wolsztyńska poprzez ul. Piłsudskiego i Sulechowską aż do ronda przy ulicy Sulechowskiej. Na całej długości przebudowywanych odcinków dróg wymieniana będzie nawierzchnia bitumiczna. W obrębie skrzyżowania (nowe rondo) ul. Piłsudskiego – ul. Kargowska – ul. Wolsztyńska zostanie wbudowana nowa nawierzchnia z kostki granitowej.

W pierwszym etapie zamknięte dla ruchu będą ulice Wolsztyńska i Kargowska przy skrzyżowaniu. Przejezdna będzie ulica Piłsudskiego.

Zwracamy się z prośbą o niepozostawianie pojazdów w strefie prowadzenia robót.

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do nowej organizacji ruchu wprowadzonej na czas realizacji inwestycji.

Przepraszamy za utrudnienia.

utrudnienia-bieg-podkowy-2


!     !     !

koronawirus baner


INFORMACJA DOTYCZĄCA SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19

Gmina Babimost włączyła się do realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19. Program ten jest kolejną fazą walki z pandemią koronawirusa tak, abyśmy wszyscy mieli szansę na szybki powrót do normalności.

Wykaz placówek wyznaczonych do szczepień zlokalizowanych na terenie naszej gminy dostępny jest na stronie rządowej pod linkiem:

www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#

Na terenie Gminy Babimost placówkami wyznaczonymi do szczepień są:

- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Gminny Ośrodek Zdrowia ul. Gagarina 18, 66-110 Babimost - tel. 516109788;

- Alexa-Med Agnieszka Jocz Gabinety Stomatologiczne Plac Powstańców Wielkopolskich 9, 66-110 Babimost - tel. 724101212;

- Centrum Medyczne Topmed Filia Babimost ul. Wolsztyńska 30, 66-110 Babimost - tel. 887199919.

Rejestracji można dokonać także pod numerem infolinii 989 oraz za pośrednictwem portalu Pacjent.gov.pl

Gmina Babimostu zachęca mieszkańców do poddania się szczepieniom. Urząd zapewnia możliwość skorzystania z transportu do punktu szczepień na terenie gminy osobom, które nie mają możliwości we własnym zakresie dojechać na szczepienia. O tym fakcie należy poinformować koordynatora ds. szczepień w Gminie Babimost pod nr tel. 683513873 lub 669070400. Koordynatorem realizacji zadania jest Pan Mirosław Dec.

Urząd Miejski w Babimoście informuje o podjęciu zadania dowozu osób niepełnosprawnych oraz tych, którzy mają trudności z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień. Transport ww. osób jest bezpłatny i jest realizowany na terenie Gminy Babimost. Zapotrzebowanie na dowóz do punktu szczepień proszę zgłaszać z co najmniej 2 dniowym wyprzedzeniem, tak abyśmy mogli skutecznie zrealizować to zadanie.

 

szczepimysie1 szczepimysie2


1663 ASF


Herb Babimostu

„Herbem Gminy jest herb Babimostu – dwa skrzyżowane złote klucze na czerwonym tle. Barwy herbu to kolory czerwony i złoty." Taki zapis został ujęty w Statucie Gminy przyjętym uchwałą Nr II/4/02 Rady Miejskiej w Babimoście z dnia 2 grudnia 2002 r. Wzór ten został wykorzystany również na fladze Babimostu.

Pierwszy raz herb Babimostu w tej postaci pojawia się na XIV wiecznych monetach tzw. „kwartnikach” bitych w babimojskiej mennicy dla książąt żagańskich. Ten motyw występuje we wszystkich odmianach herbu aż do czasów współczesnych. Zachowała się pieczęć miejska z 1570 r. oraz talerz miedziany z II połowy XVI w. na których widnieją skrzyżowane klucze. Zupełnie inny herb okresowo pojawił się w czasach rozbiorów. Na czerwonej tarczy widniał polski orzeł stojący na moście. Pod środkowym przęsłem mostu umieszczone były dwa skrzyżowane klucze. Po przejściu Babimostu we władze pruskie dokonano ponownej zmiany symboliki na herbie. Jego elementem głównym był orzeł pruski dzierżący w szponach skrzyżowane klucze Po roku 1918 Babimost sygnował się herbem z dwoma skrzyżowanymi kluczami na czerwonej tarczy. Podobny obowiązuje od 1945 r.

Dwa skrzyżowane klucze nie odnoszą się do skomplikowanych dziejów miasta ani też do jakichś wartości duchowych. Wybitny heraldyk Marian Gumowski dowodził, że symbol kluczy w herbie ma ścisły związek z osobą św. Piotra i sugerował patrona kościoła miejskiego. Jest to o tyle prawdopodobne , że z żadnym miejskim obiektem w Babimoście kojarzyć kluczy nie było można. W mieście nie powstały nigdy mury obronne, stąd nie było ani bramy ani baszt, do których można by przypasować klucze.

(„Dzieje Babimostu” Joachim Benyskiewicz, Marek Kuc)

skan-ola


 

HYMN BABIMOSTU - słowa: Andrzej Smykowski, muzyka: Tomasz Gawroński.

Utwór wykonał i nagrał: Tomasz Gawroński.


Tu gdzie historia wiecznie żywa
I gdzie o wolność walczono tyle długich lat
Jest gród co Babimost się nazywa
Tu człowiek człowiekowi jest jak własny brat.
ref.
Kochajmy Babimost po życia kresKochajmy Go jakim był i jest
Kochajmy stolicę rodzinnych stron
Kochajmy Babimost bo tu jest nasz dom.
Gdzie dzisiaj znajdziesz tyle ciepła
I powiedz gdzie tak spokojnie mógłbyś dzisiaj żyć
To miasto otoczy cię opieką swą
i z tego dumny zawsze możesz być.


HEJNAŁ BABIMOSTU - muzyka: K. Sauter.
Utwór wykonał i nagrał: Tomasz Gawroński.


HYMN BABIMOSTU - wyk. Joanna Kupś (sekcja wokalna GOK)


PIOSENKA O BABIMOŚCIE - wyk. Joanna Kupś (sekcja wokalna GOK)


Flaga Babimostu

 

Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
24 publikacje

FACEBOOK