Ogólna charakterystyka gminy

Gmina Babimost położona jest w środkowo wschodniej części województwa lubuskiego, w powiecie zielonogórskim. Sąsiaduje z gminami Sulechów, Kargowa, Siedlec, Zbąszynek, Zbąszyń i Szczaniec oraz graniczy z województwem wielkopolskim.Babimost leży 45 km od Zielonej Góry, 98 km od Poznania, 200 km od Berlina, 450 km od Warszawy i 25 km od wjazdu na autostradę A2 Berlin - Warszawa.

Wokół Babimostu przebiega obwodnica o długości 4,7 km, o szerokości jezdni 8m, która posiada trzy ronda ze zjazdami w kierunku Sulechowa i Zielonej Góry, Kargowej oraz Wolsztyna i Poznania. W niedalekiej przyszłości zostanie zbudowana druga obwodnica, obejmująca swoim zasięgiem bezkolizyjny dojazd do portu lotniczego, z pominięciem wsi Nowe Kramsko.

Na terenie gminy położony jest  jedyny w województwie międzynarodowy Port Lotniczy, który jest zdolny do przyjmowania największych samolotów transportowych i pasażerskich. Jego podstawowym walorem jest bardzo dobry stan pasa startowego oraz infrastruktury lotniskowej. Port jest przystosowany do przyjmowania i obsługi przelotu przesyłek w systemie Cargo.

Przez gminę przebiegają ważne szlaki komunikacji samochodowej Poznań – Zielona Góra oraz kolejowej. Dzięki temu można dotrzeć bezpośrednio do takich miast jak: Zielona Góra, Poznań, Gdynia, Warszawa, Terespol. Oddalony o 10 km Zbąszynek posiada międzynarodowy węzeł kolejowy, który umożliwia szybkie połączenie z Berlinem.

Obszar gminy wynosi 9.225 ha. Z czego  gruntów ornych jest 3.918 ha, użytków zielonych 478 ha, lasów 3.545 ha i pozostałych 1.284 ha. Gmina Babimost, Agencja Mienia Wojskowego oraz prywatni właściciele w obecnej chwili posiadają szeroką ofertę w pełni uzbrojonych terenów pod inwestycje. W zakres oferty wchodzą zarówno tereny przeznaczone pod zabudowę przemysłową i usługową, położone wokół lotniska i obwodnicy Babimostu o powierzchni około 270 ha, tereny dla rzemiosła z dopuszczeniem zabudowy mieszkalnej, tereny pod zabudowę handlowo – usługową z funkcją mieszkalną oraz tereny pod zabudowę jednorodzinną, a także pod budownictwo letniskowo – rekreacyjne.

Głównym atutem gminy jest zapewnienie terenów o różnych funkcjach i powierzchniach z możliwością praktycznie natychmiastowego wykorzystania.Urząd zapewnia szybką i sprawną obsługę w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także doprowadzenie mediów do granicy działki. Sukcesywnie wprowadzane są zmiany do planów zagospodarowania przestrzennego zgodnie z potrzebami zainteresowanych inwestorów. W przypadku gdy przedmiotem zainteresowania są grunty prywatne, gmina aktywnie pomaga w przeprowadzeniu procedur prawnych i formalnych, co znacznie przyspiesza dostęp do tych gruntów.

Na terenie gminy dostępne są wszystkie media niezbędne dla rozwoju i funkcjonowania biznesu. Energia elektryczna dostarczana jest na poziomie średniego napięcia SN-15kV ze stacji transformatorowych 110/15kV. Dostarczana moc jest wystarczająca dla rozwoju przemysłu. Przez obszar gminy przebiega magistrala gazowa wysokiego ciśnienia. Gmina Babimost posiada również stacje wodociągowe, które zaopatrują mieszkańców w wodę. Ponadto na terenie gminy zlokalizowana jest oczyszczalnia ścieków, która odbiera ścieki z całego obszaru gminy. Gminę obsługuje kablowa linia światłowodowa. Do sieci telefonicznej podłączone są wszystkie wsie oraz całe miasto. W obrębie gminy zlokalizowane są stacje przekaźnikowe telefonii komórkowej.DSC 0191 2

Ratusz

 

Babimost-olimpia-1

 Centrum Sportu i Rekreacji w Babimoście

 

 

DSC 0161

Stadion Sportowy

 

 MG 4366 as Smart Object-1

Port lotniczy Zielona Góra

 

Babimosthelikopter obwod 2012.mov snapshot 08.01 2014.04.28 10.56.29

Widok na część obwodnicy miasta

Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
starostwo
lubuski2
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome

Loty do Warszawy

Gazeta Lubuska
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  POWIAT ZIELONOGÓRSKI LUBUSKI URZĄD WOJWÓDZKI

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

LUBUSKIE LOTNISKO

GAZETA LUBUSKA

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka  fb
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
24 publikacje

FACEBOOK