Święto lotnictwa i 60 lecie powstania 45 pułku lotnictwa myśliwskiego w Babimoście

20.08.2017-1W niedzielę 20.08.2017 roku odbyły się w Babimoście uroczyste obchody Święta Lotnictwa, które zbiegły się z 60 rocznicą powstania 45 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Babimoście. W imieniu własnym oraz całego gminnego samorządu Burmistrz Babimostu Bernard Radny złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim członkom Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz innym byłym żołnierzom i pracownikom cywilnym naszej babimojskiej Jednostki Wojskowej. Zwracając się do zebranych powiedział, że wojsko wpisało się dużymi zgłoskami w życie i rozwój naszego miasta i regionu. Przyczyniło się do jego osiągnięć i sukcesów. Za to serdecznie podziękował wszystkim, którzy związani byli przez lata z tą jednostką.

Dziś chlubne, wojskowe tradycje Ziemi Babimojskiej kontynuuje wspomniany ZŻWP, którego prezesem jest mjr Alfred Hajduła. Członkowie związku corocznie pamiętają o wszystkich ważnych wojskowych rocznicach. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się na skwerze Wojska Polskiego, gdzie po okolicznościowym referacie oraz wystąpieniach zaproszonych gości złożone zostały kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem. W swoim wystąpieniu Prezes związku podkreślił, że działalność nieistniejącego już 45 pułku lotniczego to duża część współczesnej historii Babimostu, a jubileusz 60 – lecia powstania jednostki wojskowej to święto pilotów, techników, mechaników samolotów, całego sztabu, służb zabezpieczenia lotów i wszystkich osób, które pracowały lub w inny sposób związane były z pułkiem .

Wśród zaproszonych na tę uroczystość gości, poza wymienionym już Burmistrzem Bernardem Radnym byli m.in. sekretarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Bogdan Nowak, Andrzej Hełmiński z Departamentu Infrastruktury Społecznej w Lubuskim Urzędzie Marszałkowskim, przewodniczący Rady Miejskiej w Babimoście Tadeusz Maszewski, były dowódca pułku w latach 1976-1978r. płk Eugeniusz Brodalka , sekretarz Krajowego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk dypl. pil. Zenon Zgoła, z-ca dowódcy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie ppłk Artur Danielak, dyrektor oddziału PKO BP w Zielonej Górze Lech Kurowski, proboszcz parafii p.w. św. Wawrzyńsca dr Andrzej Piela, z-ca Burmistrza Babimostu Zbigniew Woziński, sekretarz Sylwia Panaś, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Zdzisław Krupa, płk Tadeusz Ptak, płk Hubert Owczarek, płk Tadeusz Nóżka, major Andrzej Fidali, byli żołnierze i pracownicy Jednostki Wojskowej w Babimoście oraz przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i zakładów pracy z Babimostu i okolic.

Po oficjalnej części uroczystości, uczestnicy spotkali się w sali bankietowej Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście, gdzie odbyła się m.in. prezentacja zdjęciowa historii 45 Pułku Lotniczego w Babimoście.

Zapraszamy do galerii

20.08.2017-3
Region Kozła Sprewa-Nysa-Bóbr Urząd Marszałkowski
Loty do Warszawy
Gazeta Lubuska
zrzeszenie prezydentow burmistrzow wojtow logo poziome
REGION KOZŁA SPREWA-NYSA-BÓBR URZĄD MARSZAŁKOWSKI  LUBUSKIE LOTNISKO GAZETA LUBUSKA

ZRZESZENIE GMIN
WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Herb Babimostu
 logobeztla film babimost2 filmoteka 
NASZE SYMBOLE LOGO BABIMOSTU FILM PROMOCYJNY WIRTUALNY SPACER

FILMOTEKA GMINNA
20 publikacji